Zdravotné matrace: Ako vybrať ten správny?

Každý z nás má iné požiadavky na kvalitný a pohodlný matrac. Najlepší matrac preto neexistuje. Existuje len matrac, ktorý najlepšie spĺňa všetky vaše nároky a požiadavky. Máte radšej tvrdší či mäkší podklad? Ste alergik, astmatik? Trpíte nadváhou alebo máte normálnu hmotnosť? Spíte v jednej polohe celú noc alebo počas noci cestujete po posteli? Potíte sa nadmerne? Všetky tieto, ale aj mnoho ďalších otázok si musíte položiť pred kúpou nového matraca, aby ste našli taký, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Zdravotné matrace, inak nazývané aj ortopedické, sú jednoznačne najlepšou voľbou pre vás aj vašu chrbticu. Kupovať by ste ich mali jedine na miestach, kde vám školený personál ochotne pomôže a kde si budete môcť zdravotný matrac vyskúšať na vlastnej koži – alebo chrbte.

matrac-akcia-1-1-80x200-heureka-22464.thumb_640x480
Výber matraca je potrebné dobre zvážiť

Tvrdý či mäkký?

Tvrdosť matraca patrí medzi najdôležitejšie faktory pri jeho výbere. Dobrý matrac by mal správne rozložiť váhu tela, mal by byť dostatočne pevný, no nie príliš tvrdý. Zdravotné matrace podporujú chrbticu v prirodzenom tvare a sú dostatočne priedušné. Výber matraca ovplyvňuje veľa faktorov – vek, hmotnosť či zdravotné problémy “spáča”. Tvrdosť matraca sa nevyberá len podľa vlastných preferencií, výber je ovplyvnený hlavne váhou užívateľa. Pre ľudí s vyššou hmotnosťou odporúčame tvrdší zdravotný matrac, zatiaľ čo mäkšie sú vhodnejšie pre ľudí s normálnou, či nižšou váhou. Dôležitý je aj spôsob spánku – ak spávate na boku, voľte mäkší matrac, ak na chrbte alebo bruchu, siahnite po tvrdšom. Zdravotné matrace majú často aj zónovanie, vďaka čomu majú po celej svojej dĺžke miesta s rozdielnou tvrdosťou. V oblasti ramien a kolien sú mäkšie a pod bedrami zase tvrdšie. Čím viac zón matrac má, tým lepšie kopíruje tvar vášho tela.

Niekedy je nevyhnutné do matraca investovať aj väčšie peniaze
Niekedy je nevyhnutné do matraca investovať väčšie peniaze

Zdravotné matrace – investícia do zdravia

Pri kúpe zdravotného matraca majte na mysli, že v posteli trávite asi tretinu svojho života a kvalitný spánok by pre vás mal byť prioritou. Vyvarujte sa preto lacným matracom – cena sa bohužiaľ odzrkadlí na ich kvalite a životnosti. Zdravotné matrace sú investíciou, ktorú oceníte každé jedno ráno po prebudení, keď sa budete cítiť oddýchnutí a plný energie do nového dňa. Matrac si kupujete na najbližších 5-10 rokov a preto by ste si naň mali vyčleniť dostatok financií, aby plnil svoju úlohu tak ako má.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *